Start arrow Badania endoskopowe arrow Kapsułka endoskopowa

Budowa urządzenia 

Oprzyrządowanie stosowane w endoskopii  kapsułkowej składa się z jednorazowej, bezprzewodowej kapsułki, rejestratora danych, który odbiera obrazy wysyłane z kapsułki oraz stacji komputerowej. Kapsułka endoskopowa MiroCam ma wymiary 11x24mm. Zawiera w sobie miniaturowy aparat cyfrowy CMOS (complementary metal oxide semiconductor), diodę LED (light emitting diode) pełniącą funkcję lampy błyskowej, nadajnik radiowy, antenę i dwie baterie. 

ImageWykonywanie badania

Lekarz rozpoczynając badanie przymocuje Ci elektrody na skórze brzucha. Kapsułkę endoskopową połyka się, a następnie przechodzi ona w naturalny sposób przez przewód pokarmowy przez około 8 godzin transmitując jedno- cześnie obrazy do rejestratora, który umocowany jest do pasa noszonego wokół talii.  W czasie badania można się poruszać i wykonywać zwykłe czynności. Większość pacjentów uważa, że badanie jest nie uciążliwe. Jedzenie można rozpocząć 4 godziny po połknięciu kapsułki, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Image

 
Wskazania do wykonania badania kapsułką endoskopową

Endoskopia kapsułkowa pomaga lekarzowi określić przyczyny nawracających lub przewlekłych dolegliwości takich jak bóle brzucha, biegunka, krwawienia lub niedokrwistość (anemia) wówczas, gdy gastroskopia ani kolonoskopia nie pozwoliły na postawienie rozpoznania. W niektórych przewlekłych chorobach przewodu pokarmowego metoda ta pozwala ocenić jak duża część jelita cienkiego zajęta jest przez stan chorobowy oraz pomaga monitorować efekty leczenia. Można też użyć kapsułkę do uzyskania danych dotyczących motoryki przewodu pokarmowego takie jak czas przejścia przez żołądek lub jelito cienkie.Kapsułka endoskopowa jest wydajnym narzędziem diagnostycznym u  pacjentów, u których podejrzewa się choroby jelita cienkiego z obecnością objawów takich jak przewlekła biegunka, niewyjaśnione bóle brzucha, utrata masy ciała, niedokrwistość z niedoboru żelaza i utajone krwawienie z przewodu pokarmowego 

Przygotowanie do badania

Pusty żołądek pozwala na przeprowadzenie najlepszego i najbezpieczniejszego badania, tak więc nie powinno się nic jeść ani pić przez 10 godzin przed badaniem. Przed badaniem należy przekazać informacje o przyjmowanych lekach. Może zajść potrzeba modyfikacji ich dawek na czas badania. Należy też poinformować o założonym rozruszniku serca, przebytych zabiegach chirur-Obrazy zebrane w czasie badania będą zgrane do komputera, przeanalizowane i  przedstawione jak  wynik badania przez lekarza. W czasie od połknięcia kapsułki do jej wydalenia nie można wykonywać badania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) ani przebywać w pobliżu tego urządzenia.


Eliminacja kapsułki.

Kapsułka endoskopowa MiroCam jest wyrobem jednorazowego użycia i usuwana jest w sposób naturalny nie powodując żadnego bólu ani dyskomfortu.

 

Możliwe powikłania endoskopii kapsułkowej

Jakkolwiek mogą pojawić się powikłania są one rzadkie, jeśli badanie wykonują lekarze specjalnie przeszkoleni i doświadczeni w zakresie wykonywania tego badania. Możliwe powikłania związane są z niedrożnością przewodu pokarmowego, więc ważne jest, abyś umiał rozpoznać jej wczesne objawy. Natychmiast należy poinformować lekarza, jeśli w czasie badania wystąpi gorączkę, trudności z połykaniem lub gdy będzie się nasilać ból brzucha lub klatki piersiowej. W mniej niż 1% wszystkich przypadków doszło do zatrzymania kapsułki podanej pacjentowi zgodnie z zaleceniami zawartymi na jej etykiecie. We wszystkich przypadkach, w których doszło do zatrzymania kapsułki przyczyną tego było zwężenie lub innego rodzaju zmiana powodująca zablokowanie kapsułki w przewodzie pokarmowym. 

Przygotowanie do badania za pomocą kapsułki endoskopowej.

Nie ma żadnych specyficznych zaleceń ponad dietę płynną od około południa w dniu poprzedzającym badanie i co najmniej 12-godzinna głodówka przed badaniem.


Przeciwwskazania


Użycie kapsułki endoskopowej przeciwwskazane jest w poniższych okolicznościach:- W przypadku, gdy  podejrzewa się u niego obecność zwężeń lub przetok w obrębie przewodu pokarmowego, co można podejrzewać na podstawie obrazu klinicznego i wcześniej wykonanych badań- W przypadkach, gdy pacjent ma rozrusznik serca lub inne medyczne urządzenie elektryczne.- W przypadkach, gdy pacjent ma zaburzenia połykania
Nie oceniano skuteczności i bezpieczeństwa endoskopii kapsułkowej u kobiet w ciąży.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania lub wątpliwości informacji udzielimy pod numerami:                 Infolinia 0 602335062, 0605311959