Start arrow pH-metria arrow Choroba refluksowa przełyku
Choroba refluksowa przełyku
Refluks żołądkowo-przełykowy lub GERD jest często występującą dolegliwością, która dotyka miliony osób. Głównymi objawami są: zgaga, palenie w klatce piersiowej i sporadycznie gorzki smak w ustach. Refluks żołądkowo-przełykowy może być wywołany przez szereg czynników. Na szczęście istnieją dostępne metody leczenia zwalczające dolegliwości.

Anatomia: Po przełknięciu pokarm dostaje się do przełyku, a następnie do żołądka. Przełyk ma kształt długiej rury, która kończy się w żołądku. W żołądku soki żołądkowe rozpoczynają proces trawienia. Sok żołądkowy zawiera kwas solny, który powstaje w żołądku. Przełyk jest zabezpieczony "zastawkami" (czyli zwieraczami) przed cofaniem się treści żołądkowej. Mechanizm zastawkowy składa się z dwóch zwieraczy, które zapobiegają cofaniu się, czyli refluksowi treści żołądkowej do przełyku. Pierwszą zastawką jest zwieracz oddzielający przełyk od żołądka. Miejsce to nazywa się połączeniem żołądkowo-przełykowym, lub dolnym zwieraczem przełyku. (LES). Zwieracz ten pozwala, aby pokarm dostawał się do żołądka i nie cofał do przełyku. W mechanizmie działania zwieracza, znaczną rolę odgrywa przepona, duży mięsień rozdzielający jamę brzuszną i płuca. Bierze ona udział w oddychaniu. Miejsce, w którym przełyk przechodzi przez przeponę, nazywa się rozworem przełykowym. Jeżeli mięśnie zwieracza nie działają właściwie, treść żołądkowa cofa się do przełyku powodując zgagę. Jest to znane jako refluks żołądkowo-przełykowy lub GERD. Wyściółka żołądka jest zbudowana z komórek odpornych na działanie kwasu. Ale poddana długotrwałemu działaniu treści żołądkowej może zostać nawet zniszczona

BudowaPrzyczyny i następstwa ich działania.:
Jeżeli mechanizm zastawkowy nie zapobiega cofaniu treści żołądkowej, wydostaje się ona do przełyku a nawet dostaje się do dróg oddechowych i płuc. Zawarte w niej kwasy mogą podrażnić, uszkodzić, a nawet zniszczyć wyściółkę przełyku oraz dróg oddechowych. Treść ta wywiera działanie drażniące. Powoduje to powstanie dolegliwości znanych jako refluks żołądkowo-przełykowy GERD.

Główną przyczyna GERD jest mała siła działania dolnego zwieracza przełyku, lub jego nadmierne rozciąganie. Niektóre substancje takie jak:

 • kofeina,
 • nikotyna,
 • alkohol
 • czekolada
 • mogą osłabiać działanie zwieracza.

Przepuklina roztworu przełykowego może również zwiększać ryzyko zachorowania. Przepuklina rozworu powoduje przesunięcie części przełyku do góry ponad przeponę. W takiej sytuacji działanie przepony nie zapobiega powstawaniu refluksu.

NastępstwaObjawy i dolegliwości:
Zazwyczaj refluks powoduje zgagę. Gorzki smak w ustach powstaje, jeżeli treść żołądkowa dostanie się do ust. Sporadycznie refluks powoduje silne bóle w klatce piersiowej, które mogą być podobne do objawów ataku serca.

Zazwyczaj dolegliwości są większe w pozycji leżącej z powodu większej ilości treści cofającej się z żołądka. Część pacjentów ma kaszel w pozycji leżącej. Zawartość cofającej się treści przedostaje się wówczas z przełyku do płuc. Kaszel pomaga oczyścić płuca z drażniącej zawartości. Innym objawem może być chrypka. Aby zapobiec refleksowi pacjenci śpią z rękoma pod głową lub nawet w pozycji siedzącej.

Jeżeli refluks nie jest leczony może doprowadzić do zniszczenia wyściółki przełyku i/lub ewentualnej przemiany nowotworowej. Jest to poważny problem medyczny. U ludzi z nieleczonym GERD około 40 razy częściej występują nowotwory przełyku niż w reszcie populacji.
Ale również inne choroby mogą dawać takie dolegliwości jak GERD. Twój lekarz może Ci pomóc we właściwym ustaleniu przyczyn.

Zawał serca może mieć takie same objawy jak GERD tj. pieczenie w klatce piersiowej i uczucie ściskania. Wrzody żołądka i dwunastnicy również mogą dawać objawy podobne do GERD. Sporadycznie podobne objawy występują w chorobach trzustki i pęcherzyka żółciowego.

Po dokładnym zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania lekarz może zlecić dodatkowe badania aby znaleźć przyczynę dolegliwości.. Jeżeli twój lekarz stwierdzi GERD, może zaproponować kilka metod leczenia. Ze względu na podobieństwo dolegliwości GERD i chorób serca osoby skarżące się na nie powinny szukać porady lekarza. Twój lekarz po badaniu będzie mógł powiedzieć, że Twoje dolegliwości nie są objawem chorób serca lub raka. Lekarz może zlecić przeprowadzenie badań takich jak gastroskopia (oglądanie specjalnym instrumentem wnętrza żołądka ). Inne badania pomogą określić, jaka treść znajduje się w przełyku. Badanie rentgenowskie żołądka i przełyku, badanie rentgenowskie klatki piersiowej lub badanie ekg mogą być konieczne.Leczenie:
Zazwyczaj jako pierwsze leczenie wystarczy nieco zmienić swoje nawyki, dotyczące trybu życia i dietę. Warto rozważyć ograniczenie substancji zwiększających dolegliwości, takich jak:

 • alkohol
 • czekolada
 • kofeina
 • palenie
 • napoje gazowane
 • tłuste i ostre potrawy
 • cebula
 • mięta
 • owoce cytrusowe
 • pomidory i ich przetwory

Można spróbować także spania z dwoma poduszkami lub innego sposobu uniesienia wezgłowia. Jeżeli jesteś otyły, często pomaga schudnięcie. Noszenie luźniejszych ubrań i słabsze ściskanie paskiem zmniejsza dolegliwości. Innym postępowaniem jest powolne jedzenie małych kęsów pokarmu. Jedzenie obfitych posiłków bardzo zwiększa ciśnienie w żołądku i pogarsza objawy. Poobiednia drzemka nie jest dobrym pomysłem. Daj żołądkowi czas aby się opróżnił a może dolegliwości ustąpią. Jeżeli ta terapia nie pomaga można sięgnąć po lekarstwa. Leki pomogą:

 • zobojętnić kwas żołądkowy, są one dostępne bez recepty
 • zmniejszyć ilość kwasu w żołądku, są one wypisywane tylko przez lekarza.
 • zwiększyć siłę działania zwieracza przełyku i poprawić perystaltykę

Niektóre leki mogą dawać działania niepożądane. To jest bardzo ważne, abyś powiedział swojemu lekarzowi lub farmaceucie o lekach, które przyjmujesz i uczuleniu na leki. Jeżeli terapia lekami zawodzi, mogą być zalecane zabiegi chirurgiczne. Podczas zabiegu część żołądka w okolicach połączenia z przełykiem jest podszywana, jak za luźna podszewka w rękawie.
Istnieją również endoskopowe metody terapii. W większości przypadków zmiana diety i leki pomagają. Chirurgia zazwyczaj jest niepotrzebna.


Powikłania:
Nieleczony GERD może spowodować powstanie znacznych komplikacji:

 • zapalenie przełyku
 • wrzody żołądka
 • wzrasta ryzyko raka przełyku (do 40 razy wyższe)
 • powstające po uszkodzeniu blizny mogą zwęzić przełyk


Czytaj również
pH-metria